Posezónní servis zahradní techniky

I sekačky mají zimní pauzu - příprava na zimní odpočinek

Na konci sezóny sekání bude mít vaše sekačka dlouhou zimní přestávku. To však vyžaduje náležitou péči, jinak mohou nahromaděné nečistoty a zbytky paliva způsobit škody. Pokud chcete, aby stroj co nejdéle vydržel a spolehlivě pracoval, tak je potřeba pravidelná údržba, kterou je nejvhodnější provést právě po ukončení sezóny. 

zahradni-technika-posezonni-servis

Před příchodem zimy byste měli sekačku připravit na zimní období. Drobnými údržbářskými pracemi na podzim zajistíte, že vaše zařízení bude i po zimní přestávce ve špičkové kondici a že spolu s vámi vyrazí do nové sezóny připravené. Nenechávejte servis zahradní techniky až na jaro. Zkontrolujte ji ještě předtím, než ji zazimujete. Výhodou posezónních prohlídek je, že na ně mají v servisech více času než v hlavní sezóně.

Málo údržby pro velká očekávání: Základem je očištění stroje

Pokud si přejete mít Vaši zahradní techniku dobře připravenou na zimní odpočinek, ještě než zahradní stroj uložíte na zimu do garáže nebo do kůlny, důkladně očistěte nejen jeho vnější kryty, ale i vnitřní, tedy pracovní části stroje. Je důležité stroj důkladně vyčistit od zbytků trávy, hlíny a dalších nečistot. Před jakoukoliv manipulací je důležité, aby stroj byl odpojen ze sítě. Velice opatrně postupujte pokud pro čištění používáte vodu, aby se nedostala do motoru a elektroinstalací strojů, těsnění nebo ložiska. Zbytky trávy přilepené na výfuku nebo ve studeném žebroví válce důkladně odstraňte dřevěnou nebo plastovou špachtlí. K ruce si vždy raději vezměte návod k použití a řiďte se pokyny.

Nezbytná údržba

Po očištění zkontrolujte všechny pohyblivé součásti, jako jsou lanovody, ložiska, různé klouby, táhla a podobně, a podle potřeby je promažte. Zkontrolujte šrouby, vruty a jiné spojovací součástky, ty povolené dotáhněte a všímejte si také, jestli jsou spoje v pořádku a zda k sobě materiály správně lícují.

Ověřte také stav nože, odborníci doporučují broušení po zhruba dvaceti pěti hodinách provozu. Někteří šikovnější uživatelé sami zvládnou nabrousit nůž, ale problém už může nastat s jeho vyvážením, což je hodně důležité pro optimální sekání. Na tuto činnost už je lepší navštívit autorizovaný servis. Nezapomeňte, že špatně nabroušený či nevyvážený nůž může vést až ke zničení motoru.

Je-li součástí stroje opotřebovaný nebo popraskaný klínový řemen, budete ho muset vyměnit.

U sekaček či traktorů je potřeba vyměnit olej, zkontrolovat filtry, vyčistit je, případně vyměnit. V příslušných strojích překontrolujte i vzduchový filtr, vyčistěte ho způsobem, který odpovídá jeho materiálu, a pokud je poškozený, vyměňte ho. Jen tak vám vzduchový filtr zajistí nižší spotřebu paliva i emise výfukových plynů.

Zapomenout byste neměli ani na očistu motoru. Během sezóny se na něj totiž při práci nalepilo hodně prachu, pilin, kousků rostlin a jiných nečistot, které brání účinnému chlazení motoru.

U strojů se spalovacími motory odstraňte z nádrže všechno palivo. Biologické složky by se po týdnech rozpadly a ucpaly palivový systém. Doporučujeme poté použít alkylátový benzín Aspen, který neobsahuje biosložky a neváže na sebe vlhkost, je vhodný ke konzervaci strojů při jejich delší odstávce.

Z tohoto důvodu je dobré stroj nastartovat a nechat spotřebovat i zbytky paliva z karburátoru.

Jak uložit stroje na zimu

Stroje uložte do suchých prostor. Skladovány by měly být v pracovní poloze tak, aby z nich nemohly unikat provozní náplně.